Composed® Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Polished Chrome
PartKOHK731674CP
MFG73167-4-CP
Description
Kohler® Bathroom Sink Faucet, Composed®, 1.2 gpm, 5-15/16 in Spout Reach, 4 in Spout Height, Lever, 1 Handles, Pop-Up Drain, 1 Faucet Holes, 3/8 in, Compression, Function: Traditional, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Ceramic Disc Valve/Cartridge, 4-3/4 in H, Metal, Polished Chrome
Price/Availability Accessible On Login
- Leak-free ceramic disc valve allows both volume and temperature control
- Temperature memory allows faucet to be turned on and off at any temperature setting
- High-temperature limit setting for added safety
- Complete range of faucets, accessories and showering components to coordinate a full bathroom
- 1-hole mounting
- Kohler® finishes resist corrosion and tarnishing
- Metal construction
- 1.2 gpm (4.5 lpm) maximum flow rate at 60 psi (4.14 bar)
Timeless and deliberate, the Composed® collection embodies the beautifully understated elements of minimalist design. By eliminating unnecessary details, the collection is designed to elicit an emotional response with its stark, refined beauty.
| Type | Single Hole |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Composed® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 4-3/4 in H |
| Drain Type | Pop-Up |
| Finish | Polished Chrome |
| Function | Traditional |
| Handle Style | Lever |
| Material | Metal |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Spout Height | 4 in |
| Spout Reach | 5-15/16 in |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181700 |
| Alternate Part Number 1 | K-73167-4-CP |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612474810 |
| Manufacturer Part Number | 73167-4-CP |
Lifetime Limited
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|CALGreen Certified|Colorado SB 14-103|DOE Energy Policy Act 1992|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1|NSF 61/372
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Composed® Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Polished Chrome

