Sculpted Touchless Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1-Hole, 0.5 gpm, Polished Chrome
PartKOHK7515CP
MFG7515-CP
Description
Kohler® Hybrid Faucet, Energy Cell-Powered, Sculpted Insight™, 0.5 gpm, 5-3/4 in Spout Reach, 4-7/8 in Spout Height, 24 in Hose, 1 Faucet Holes, Spray Pattern: Aerated, Function: Touchless, 2 in Maximum Deck Thickness, Solenoid Valve/Cartridge, 5 in L x 2-5/8 in W x 6-1/8 in H, Brass, Polished Chrome, Commercial
Price/Availability Accessible On Login
- Water-saving vandal-resistant 0.5 gpm aerator
- Factory-set 30-second maximum continual run cycle
- Temperature control handle option
- 24 in (610 mm) flexible supply hose for easy installation
- Less drain
- Insight adaptive infrared technology
The Kohler® Hybrid Energy System is a first-of-its kind 30-year power solution for touchless faucets. When combined with Insight™ technology, this system provides an environmentally-friendly, virtually maintenance-free electronic faucet.
| Type | Single Hole |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Touchless (Yes/No) | Yes |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Sculpted |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 0.5 gpm |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Dimensions | 5 in L x 2-5/8 in W x 6-1/8 in H |
| Finish | Polished Chrome |
| Function | Touchless |
| Hose Size | 24 in |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 2 in |
| Spout Height | 4-7/8 in |
| Spout Reach | 5-3/4 in |
| Spray Pattern | Aerator |
| Valve/Cartridge Type | Solenoid |
| Voltage Rating | 3.6 VDC |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181700 |
| Alternate Part Number 1 | K-7515-CP |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 650531917348 |
| Manufacturer Part Number | 7515-CP |
Hybrid Energy Cell
1 Year Limited
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|CSA B651|NSF 372|DOE Energy Policy Act 1992|ICC/ANSI A117.1|OBC Compliant
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Sculpted Touchless Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1-Hole, 0.5 gpm, Polished Chrome

