Verse™ Double Bowl Kitchen Sink, Top/Under Mount, 33 x 22 in, 9 in Bowl Depth, 1-Hole, 18 ga Stainless Steel, Satin
PartKOHK757911NA
MFG75791-1-NA
Description
Kohler®, 75791-1-NA, Kitchen Sink, Verse™ Collection, Rectangular Shape, 29-7/16 in L x 18-7/16 in W x 9 in H Bowl, 3-3/4 in Drain Opening, 1 Faucet Holes, 4 in Faucet Hole Spacing, 2 Basins, 22 in W x 9 in H Overall, Top/Undermount Mounting, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
- 36 in minimum base cabinet width
- Large/medium bowls
- 9 in (229 mm) depth provides generous workspace
Blending with a variety of kitchen styles, this Verse™ stainless-steel sink offers two deep bowls to keep clean and dirty dishes separate. When installed as a top-mount sink, the low-profile rim simplifies cleanup, allowing you to sweep crumbs and liquid into the sink and out of sight. An engineered sound-absorption system significantly reduces disposal and dishwashing noise for a quieter kitchen environment.
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Top/Under |
| Number of Bowls | 2 |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Overall Length Range | 33 to 33-3/4 in |
| Overall Width Range | 22 to 22-1/2 in |
| Bowl Depth | 9 in |
| Color Family | Stainless |
| Material | 18 ga Stainless Steel |
| Collection | Verse™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Satin |
| Bowl Length | 14-3/16 in Left, 14-3/16 in Right |
| Bowl Size | 29-7/16 in L x 18-7/16 in W x 9 in H |
| Bowl Width | 15-11/16 in Left, 18-7/16 in Right |
| Drain Opening Size | 3-3/4 in |
| Faucet Hole Spacing | 4 in |
| Number of Basins | 2 |
| Overall Dimensions | 22 in W x 9 in H |
| Overall Length | 33 in |
| Overall Width | 22 in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-75791-1-NA |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612462350 |
| Manufacturer Part Number | 75791-1-NA |
Installation Hardware
Lifetime Limited
ASME A112.19.3/CSA B45.4
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Verse™ Double Bowl Kitchen Sink, Top/Under Mount, 33 x 22 in, 9 in Bowl Depth, 1-Hole, 18 ga Stainless Steel, Satin

