Awaken® Rainshower Shower Head, 8 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Vibrant Brushed Nickel
PartKOHK76464GBN
MFG76464-G-BN
Description
Kohler® Shower Head, Contemporary, Series: 76464-G, Awaken® Collection, 1.75 gpm Maximum, 1/2 in NPT Connection, Round Shape, 1 Spray, Spray Pattern: Drench Rain, Ceiling/Wall Mounting, 45 psi Pressure, 7-7/8 in Dia x 2 in H Head, Metal, Vibrant® Brushed Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- Spray delivers a drenching rain experience
- Angled nozzles provide a full-coverage spray
- Adjustable swivel ball joint allows for precise spray adjustment
- MasterClean sprayface features an easy-to-clean surface that withstands mineral buildup and maximizes spray performance
Bring the invigorating freshness of a summer rain to your shower with the Awaken® rainhead. An optimized sprayface with angled nozzles generates a uniform spray pattern with wide, even coverage, simulating the experience of walking in a warm rainshower. The Awaken® rainhead can be installed on a wall- or ceiling-mount shower arm, and a swivel joint allows for precise placement of the spray. Its simple and contemporary design complements the Awaken® collection.
| Type | Rainshower |
| Number of Functions | 1 |
| Diameter Range | 6-1/4 to 8 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Awaken® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diameter | 8 in |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Connection Size | 1/2 in NPT |
| Head Size | 7-7/8 in Dia x 2 in H |
| Height | 2.7 in |
| Length | 26.5 in |
| Material | Metal |
| Maximum Flow Rate | 1.75 gpm |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Number of Sprays | 1 |
| Pressure Rating | 45 psi |
| Series | 76464-G |
| Shape | Round |
| Spray Pattern | Drenching Rain |
| Width | 12.75 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181801 |
| Alternate Part Number 1 | K-76464-G-BN |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612715012 |
| Manufacturer Part Number | 76464-G-BN |
Lifetime Limited
ASME A112.18.1/CSA B125.1|DOE Energy Policy Act 1992|EPA WaterSense® Certified|IAPMO R and T Certified
For use with HydroRail® K-45210/K-45212/K-45211/K-45209 shower column (sold separately)
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Awaken® Rainshower Shower Head, 8 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Vibrant Brushed Nickel

