Components® Widespread Lavatory Faucet, 2 Handle (Less Handles), 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Vibrant Titanium
PartKOHK77965TT
MFG77965-TT
Description
Kohler®, 77965-TT, Faucet Spout, Widespread, Series: 77965, Components® Collection, 6-11/16 in Size, Specifications: 1.2 gpm, 4.5 lpm, Maximum flow rate at 60 psi, 4.14 bar, Brass, Vibrant Titanium, 14-7/16 in H x 2-3/8 in W x 6-5/8 in L Dimensions
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Tall height is ideal for vessel-style sinks
- Laminar flow
- Coordinate with your choice of Components bathroom sink faucet handles for a personalized design
- This product can help a building earn Water Efficiency points in LEED Green Building Rating System
Modern form meets modern function: the KOHLER® Components collection is defined by controlled forms and stark precision in every line and angle. With Components, you design your custom bath. Choose a spout, handles, and finish to build your own signature modern look. With a sweeping architectural aesthetic, this Ribbon widespread bathroom spout features a tall height that complements vessel-style sinks. Pair it with your choice of Components sink faucet handles for a personalized design.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 Less Handles |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Gray |
| Collection | Components® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Vibrant Titanium |
| Color | Vibrant Titanium |
| Dimensions | 14-7/16 in H x 2-3/8 in W x 6-5/8 in L |
| Finish | Vibrant Titanium |
| Material | Brass |
| Series | 77965 |
| Size | 6-11/16 in |
| Specifications | 1.2 gpm, 4.5 lpm, Maximum flow rate at 60 psi, 4.14 bar |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 14.13 in |
| Package Height | 4 in |
| Alternate Part Number 1 | K-77965-TT |
| Package Length | 26.81 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612679314 |
| Manufacturer Part Number | 77965-TT |
Metal touch-activated drain with 1-1/4 in tailpiece
Lifetime Limited
ASME A112.18.1/CSA B125.1|NSF/ANSI/CAN 61|NSF/ANSI/CAN 372|DOE - Energy Policy Act|EPA WaterSense|California Energy Commission (CEC)
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Kohler®Components® Widespread Lavatory Faucet, 2 Handle (Less Handles), 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Vibrant Titanium

