C3®-455 Toilet Seat With Cover, Elongated Bowl, Closed Front, Plastic, White
PartKOHK8298CRWHT
MFG8298-CR-0
Description
Kohler® Bidet Toilet Seat, Series: K-8298-CR, C3®-455 Collection, Elongated Bowl, Slow Close Hinge, 18-9/16 to 19-3/8 in Bolt to Seat Front, Closed Front, 20 to 80 psi Pressure, 120 V, 15 A, 60 Hz Supply, 15-1/2 in Width, 5-1/8 in Height, 20-5/8 in Length, Plastic, White
- Hybrid heater provides continuously heated water for consistent comfort
- Sleek, handheld remote control with two programmable user presets
- Front and rear wash modes provide warm water for cleansing
- Choose oscillating or pulsating spray
- Self-cleaning function uses UV light to automatically clean the wand surfaces
- LED lighting illuminates the bowl to serve as a nightlight
- Warm-air drying system with adjustable temperature settings
- Automatic deodorization with carbon filter for odor control
- Grip-Tight bumpers hold seat firmly in place
- Quick-Release functionality allows seat to be removed easily from toilet for convenient cleaning
- Ergonomically contoured seat for user comfort
- Toilet seats are not returnable to Kohler Co. if opened or outside of original packaging
Upgrade your existing toilet to the freshness of personal cleansing, combined with the convenience of a handheld remote control. The C3®-455 Bidet Toilet Seat has a sleek, streamlined design that fits most elongated toilets and uses soothing heated water to provide a higher level of cleansing and hygiene. Adjust the water temperature, spray and heated seat with the remote and save your favorite settings for easy use. A built-in nightlight illuminates the bowl and the self cleaning stainless steel wand uses UV light for automatic sanitizing.
| Type | Standard |
| Collection | C3®-455 |
| Bowl Shape | Elongated |
| Front Type | Closed |
| Cover | Yes |
| Color Family | White |
| Material | Plastic |
| Finish/Color | White |
| Bolt to Seat Front | 18-9/16 to 19-3/8 in |
| Height | 5-1/8 in |
| Hinge Type | Quick-Attach®/Quiet-Close™ |
| Length | 20-5/8 in |
| Power Supply | 120 V, 15 A, 60 Hz |
| Pressure Rating | 20 to 80 psi |
| Series | K-8298-CR |
| Width | 15-1/2 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181603 |
| Alternate Part Number 1 | K-8298-CR-0 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 6942464375048 |
| Manufacturer Part Number | 8298-CR-0 |
All Hoses and Connections
3 years Limited Intelligent Toilet and C3® Cleansing Seat
ASME A112.4.2/CSA B45.16|CSA C22.2 File No. 64/68|UL 1431
For most elongated toilets

Kohler®C3®-455 Toilet Seat With Cover, Elongated Bowl, Closed Front, Plastic, White

