Manual Sink Strainer, Duostrainer® Solid Brass, Vibrant Brushed Nickel
PartKOHK8799BN
MFG8799-BN
Description
Kohler® Sink Strainer, Manual, Duostrainer®, 2-7/8 in Overall Height, Solid Brass, Vibrant® Brushed Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- For sink installations with 3-1/2 in (89 mm) or 4 in (102 mm) outlet
- Removable basket strainer with open/close stopper that seals tightly
- Less tailpiece
Keep your sink draining smoothly with this complete Duostrainer. The straining basket features an easy-to-use open/close stopper, while the body snugly fits into standard kitchen basins. Available in an array of Kohler® finishes that match any decor.
| Type | Strainer |
| Color Family | Nickel |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Collection | Duostrainer® |
| Finish | Vibrant Brushed Nickel |
| Height | 3.05 in |
| Length | 4.85 in |
| Material | Solid Brass |
| Overall Height | 2-7/8 in |
| Width | 6.1 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181500 |
| Alternate Part Number 1 | K-8799-BN |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 040688829173 |
| Manufacturer Part Number | 8799-BN |
1 Year Limited
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Manual Sink Strainer, Duostrainer® Solid Brass, Vibrant Brushed Nickel

