Exhale® Hand Shower Holder, Wall Mounting
PartKOHK98355BL
MFG98355-BL
Description
Kohler®, 98355-BL, Hand Shower Holder, Exhale® Collection, Wall Mounting, Matte Black
Price/Availability Accessible On Login
- Coordinates with other products in the Exhale collection
- Metal construction
The KOHLER® Exhale wall-mount supply elbow features a low-profile design, keeping the handshower hose connection close to the wall. A built-in bracket holds your wall-mount handshower in position, and flow control lets you easily adjust water volume at the source. Metal construction ensures long-lasting durability. Coordinate it with an Exhale handshower, showerhead and accessories for a complete performance showering system.
| Type | Hand Shower Holder & Wall Supply Elbow |
| Color Family | Black |
| Finish/Color | Matte Black |
| Collection | Exhale® |
| Mounting Type | Wall |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 3.58 in |
| Package Height | 4.76 in |
| Alternate Part Number 1 | K-98355-BL |
| Package Length | 4.68 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711039835 |
| Manufacturer Part Number | 98355-BL |
Check valve and 1218069 supply adapter
Limited Lifetime
For use with a handshower and hose
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Exhale® Hand Shower Holder, Wall Mounting

