Verdera® Mirror, 24 x 33 in
PartKOHK99571TLCNA
MFG99571-TLC-NA
Description
Kohler® Mirror, Lighted, Verdera® Collection, Rectangle Shape, 120 V, LED Lamp, 24 in Width, Wall Mounting, Anodized Aluminum Housing Material
Price/Availability Accessible On Login
- Internal LED light guides provide optimally bright bathroom vanity lighting for grooming tasks
- Brightness at 2200 lumens ensures consistent lighting with no hot spots or dark spots
- Produces 65 lumens per watt
- Approximately 3000 Kelvin light appearance delivers a neutral light ideal for overall bathroom aesthetics as well as tasks
- Integrated LED bulbs have an estimated life expectancy of 59,000 hr
- Compatible with wall-mount LED dimmers, which allow you to control lighting from multiple locations in the space
See yourself in a better light and make daily grooming tasks easier than ever. Kohler® Verdera® lighted wall mirrors deliver optimally bright, even and shadowless bathroom lighting that is exceptionally close to natural light.
| Type | Mirror |
| Collection | Verdera® |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 33 in |
| Housing Material | Anodized Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Mounting Type | Wall |
| Shape | Rectangular |
| Voltage Rating | 120 V |
| Width | 24 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 52171002 |
| Alternate Part Number 1 | K-99571-TLC-NA |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612733191 |
| Manufacturer Part Number | 99571-TLC-NA |
Mounting Hardware for Surface Installation
1 Year Limited
CA Title 24 JA8|UL 962
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Verdera® Mirror, 24 x 33 in

