Tone® Diverter Tub Faucet, ADA, Deck Mount, 3-Hole, Polished Chrome with Matte Black
PartKOHKT264404CBL
MFGT26440-4-CBL
Description
Kohler®, T26440-4-CBL, Bath Faucet, High Flow, Series: T26440-4, Tone™ Collection, 8 in Center Distance, Fixed Spout, 8-9/16 in Spout Reach, 5-3/8 in Spout Height, Lever Handle, 2 Handles, 3 Faucet Holes, Slip Fit Connection, Hand Shower: No, Deck Mounting, Brass, Polished Chrome with Matte Black
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Two lever handles offer separate control of hot and cold water
- Trim only, requires valve to complete installation
With clean lines and a soft teardrop base, the KOHLER® Tone deck-mount bathroom faucet collection features a fresh take on midcentury modern style. This inviting design, where minimalism meets warmth, makes for a perfect fit in any space. Paired with thoughtful functionality, the Tone collection is a dynamic beauty.
| Type | Faucet |
| Mounting Type | Deck |
| Color Family | Two-Tone |
| Collection | Tone® |
| Hand Shower Yes/No | No |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Diverting (Yes/No) | Yes |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Finish/Color | Polished Chrome with Matte Black |
| Center Distance | 8 in |
| Connection Type | Slip Fit |
| Handle Type | Lever |
| Material | Brass |
| Number of Handles | 2 |
| Series | T26440-4 |
| Spout Height | 5-3/8 in |
| Spout Reach | 8-9/16 in |
| Spout Type | Fixed |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 11.22 in |
| Package Height | 3.54 in |
| Alternate Part Number 1 | K-T26440-4-CBL |
| Package Length | 11.81 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612920201 |
| Manufacturer Part Number | T26440-4-CBL |
1 Year
ASME A112.18.1/CSA B125.1|ADA Compliant|ICC/ANSI A117.1|CSA B651|OBC
Perfect fit in any space
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Kohler®Tone® Diverter Tub Faucet, ADA, Deck Mount, 3-Hole, Polished Chrome with Matte Black

