2-Piece Ball Valve, 1-1/2 in, FNPT, Standard Port, Brass Ball, Bronze
PartNIBT58070UL112
MFGNL9502C
Description
NIBCO® Ball Valve, 2-Piece, Series: T-580-70-UL, 1-1/2 in Nominal, FNPT, 250 psi, Standard Port, Media: Gasoline/LP Gas/Fuel Oil/Flammable Fluids, 1-1/4 in Orifice, Standard Lever Handle Actuator, Brass Ball, 4.31 in Inlet to Outlet Length, 3 in Top to Inlet Center, Bronze Body, Silicon Bronze Trim, PTFE, Zinc Plated/Plastisol Coated, Domestic
Notice
Price/Availability Accessible On Login- Valve pressure rating 250 psi/17.2 bar non-shock LP gas
- Conventional port
- Blowout-proof stem
- Threaded end connections
- Dezincification resistant
- Use in U.S. drinking water applications is prohibited after January 3, 2014
The NIBCO® bronze ball valve provides bubble-tight shut-off at 250 psi. The 2-Piece valve is designed to be used on gasoline, fuel oil, LP gas and is UL Listed for flammable fluids. The NIBCO® bronze ball valve provides ease of operation with quarter-turn (90 deg) open to close. The 2-Piece valve features thread end connections for easy installation. Please refer to NIBCO® technical data sheet, valve selection guides and catalog for engineering and installation information. Choose NIBCO® ball valves for the most specified, versatile and economical valve option in commercial, mechanical and industrial applications. NIBCO® ball valves are backed by the NIBCO® INC. 5-year 125% limited warranty.
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| End Style | FNPT |
| Port Type | Standard |
| Construction | 2-Piece |
| Material | Bronze |
| Ball Material | Brass |
| Actuator Type | Standard Lever |
| Body Material | Bronze |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Polished Chrome |
| Inlet to Outlet Length | 4.31 in |
| Media | Gasoline/LP Gas/Fuel Oil/Flammable Fluids |
| Orifice Size | 1-1/4 in |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Series | T-580-70-UL |
| Softgoods Material | PTFE |
| Top to Inlet Center | 3 in |
| Trim Material | Silicon Bronze Stem |
| Brand | NIBCO® |
| Package Width | 8.375 in |
| Package Height | 5.25 in |
| UNSPSC | 40141607 |
| Package Length | 12.937 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | NIBCO Inc. |
| UPC | 039923675736 |
| Manufacturer Part Number | NL9502C |
5 Years Limited
CUL YSDT7|ASTM B371 Alloy C69430 Stem|ASTM B584 Alloy C84400 Body|ASTM B124 Alloy C37700 or ASTM B16 Alloy C36000 Ball|MSS SP-110|UL 842|PROP65: This product can expose you to chemicals including Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Commercial, Industrial and Residential
Notice
Price/Availability Accessible On Login
NIBCO®2-Piece Ball Valve, 1-1/2 in, FNPT, Standard Port, Brass Ball, Bronze

