Quadtro, Single Lever, Copper, Hammer Arrestor, Washing Machine Outlet Box– Standard Pack
PartOAT38546
MFG38546
Description
Oatey® Quadtro® Outlet Box, For Use With: Washing Machine, Specifications: CPVC connection, Polystyrene, 8-3/4 in W x 3-5/8 in D x 7-1/2 in H, Import
Price/Availability Accessible On Login
- 2 in drain opening fits PVC or ABS SCH 40/STD DWV pipe
- Easy-to-remove 1/4 turn knockout
- Snap-on faceplate frame accommodates upto 1 in drywall
- Box made of high impact polystyrene
- Top or bottom valve mount
- 11-3/4 in W x 10-1/8 in H faceplate
Oatey® is the leading brand of solvent cements, roof flashings, washing machine outlet boxes, air admittance valves, plumbing chemicals, wax bowl rings and hundreds of other plumbing specialty products. Found in many residential and commercial applications, Oatey products have earned the trust of both plumbing professionals and consumers since Oatey Co. was founded in 1916.
| Type | Washing Machine |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 8-3/4 in W x 7-1/2 in H x 3-5/8 in D |
| Domestic/Import | Import |
| Specifications | CPVC Connection |
| Suitable For Use With | SCH 40 PVC or ABS DWV Pipe |
| Brand | Oatey® |
| Package Width | 11 in |
| Package Height | 3 in |
| UNSPSC | 40141700 |
| Package Length | 10 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 038753385464 |
| Manufacturer Part Number | 38546 |
Single Lever Valve and (4) Support Brackets
UPC Listed|PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
The Oatey® Quadtro® Washing Machine Outlet Box is made for commercial or residential applications where supply valves and waste drains are recessed into the wall. The proprietary lock and load valves enable left, right or center positioning of the drain pipe. This easy-to-install box includes all necessary support brackets to mount the water supply valves from the top or bottom. Oatey products have earned the trust of plumbing professionals for over 100 years.
Price/Availability Accessible On Login

Oatey®Quadtro, Single Lever, Copper, Hammer Arrestor, Washing Machine Outlet Box– Standard Pack

