Fire Rated, 1/4 Turn, CPVC, Hammer, Low Lead Standard Pack
PartOAT39122
MFG39122
Description
Oatey® Ice Maker Outlet Box, Fire-Rated Low Lead, CPVC, BMC, 5-9/10 in W x 5-4/5 in H x 3-3/4 in D
Price/Availability Accessible On Login
- Warnock hersey certified, for 1 hr and 2 hr fire-rated walls
- Box made of Bulk Molding Compound (BMC) with UL-classified insulating material
- Adjustable metal mounting brackets
- Faceplate: 8-1/8 in W X 8-1/16 in H
- 1/4 turn lever
Oatey® is the leading brand of solvent cements, roof flashings, washing machine outlet boxes, air admittance valves, plumbing chemicals, wax bowl rings and hundreds of other plumbing specialty products. Found in many residential and commercial applications, Oatey products have earned the trust of both plumbing professionals and consumers since Oatey Co. was founded in 1916.
| Type | Ice Maker |
| Material | Bulk Moulding Compound |
| Dimensions | 5-9/10 in W x 5-4/5 in H x 3-3/4 in D |
| Specifications | CPVC Connection |
| Brand | Oatey® |
| Package Width | 9.25 in |
| Package Height | 5.25 in |
| UNSPSC | 40141700 |
| Package Length | 13 in |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 038753391229 |
| Manufacturer Part Number | 39122 |
1 Oatey Quiet Pipe hammer arrestor to reduce noise and protect pipes, ј-turn low-lead brass ball valve
UL/UPC Listed|PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Oatey® Fire-Rated Ice Maker Outlet Boxes can be used in all applications that require supply valves and waste drains recessed into a fire-rated wall. Designed for commercial and multi-family applications, these boxes are Warnock Hersey certified for 1-hour and 2-hour fire-rated walls. Oatey products have earned the trust of plumbing professionals for over 100 years.
Price/Availability Accessible On Login

Oatey®Fire Rated, 1/4 Turn, CPVC, Hammer, Low Lead Standard Pack

