Gas Coupling, 1 in, Socket, MDPE
PartPGFSFC1
MFGPGFSFC1
Description
Gas Coupling, 1 in, Socket, MDPE
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Pressure ratings up to SDR7 on most sizes
- Can be used with all socket fusion methods
- PE2406 fittings are engineered for use on MDPE Pipe
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Nominal Size | 1 in |
| End Style | Socket |
| Material | MDPE |
| Color | Yellow |
| Dimensions | 1.82 in OD |
| Length | 2.19 in |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | PGFSFC1 |
CSA Certified|IAPMO Listed
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Approved VendorsGas Coupling, 1 in, Socket, MDPE

