Avalon™ Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Tuscan Bronze
PartPPFLG49CB1C
MFGLG49-CB1C
Description
Pfister® Widespread Lavatory Faucet, Professional Grade, Series: LG49, Avalon™, 1.2 gpm, 8 to 15 in Center Distance, Fixed Spout, 4-31/32 in Spout Reach, 3-7/8 in Spout Height, Lever Handle, 2 Handles, Pop-Up Drain, 3 Faucet Holes, 1-3/8 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic Disc, 5-1/8 in H x 13-29/32 in W, Metal, Tuscan Bronze, Import
Price/Availability Accessible On Login
- All metal construction for durability
- Pforever seal - advanced ceramic disc valve technology with a never leak guarantees
- Pfister® Pforever Warranty® covers finish and function for life
- Fixed hubs for smooth handle rotation
Time honored qualities such as elegance, tradition and symmetry have been gracefully reflected in the Avalon™ Bath Collection. With smooth and sleek curves reminiscent of a seaside escape, it's no wonder the Avalon™ Collection is the perfect complement to any bath. We've made coordinating the look of your entire home as easy as asking for the Avalon™ Collection.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Bronze |
| Collection | Avalon™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Finish/Color | Tuscan Bronze |
| Center Distance | 8 to 15 in |
| Dimensions | 5-1/8 in H x 13-29/32 in W |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Type | Pop-Up |
| Material | Metal |
| Maximum Deck Thickness | 1-3/8 in |
| Mounting Type | Deck |
| Series | LG49 |
| Spout Height | 3-7/8 in |
| Spout Reach | 4-31/32 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | Pfister® |
| Package Width | 9.65 in |
| Package Height | 17.91 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Spectrum Brands |
| UPC | 038877610022 |
| Manufacturer Part Number | LG49-CB1C |
Pop-Up Drain Assembly
Lifetime
ADA Compliant|ANSI A117.1|ASME A112.18.1|CAL Green Compliant|CEC Compliant|CSA B125|EPA WaterSense® Certified|IAPMO Listed|NSF 61/9 Annex G
Price/Availability Accessible On Login

Pfister®Avalon™ Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Tuscan Bronze

