Flange, 2 x 4 in, Press x Bolt Pattern, Bronze
PartPPRFLG2
MFG79695
Description
ProPress®, 79695, Fitting, 2-Piece, Series: ProPress, 2 x 4 in Nominal, Press Connection, 200 psi Pressure, 0 to 250 deg F, 3.66 in Length Through Hub, Bronze, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Fast and easy to use one squeeze of the trigger makes 1/2 to 4 in connections in four to seven seconds
- Reliable- achieve a consistent, strong, reliable, watertight seal
- Minimizes system downtime- Viega ProPress® allows you to join wet connections, making it the fastest solution for maintenance and emergency repair jobs
- Versatile- You can install Viega ProPress® virtually anywhere in commercial, industrial and residential applications, for both new construction and renovations
- Requires less equipment
- Produces measurable results- Viega proPress® has rapidly become a preferred method for fast, clean and safe joining of copper tubing
- Smart connect feature- Viega's patented smart connect feature helps installers identify unpressed connections quickly and accurately during pressure testing
- Viega smart Connect® feature is available on all of our fittings and most of our valves
- Permanent connection
- Consistent professional appearance
- ASTM B88 tubing
Viega ProPress® is the original press pipe joining system. Pressing pipe connections saves time and labor compared to traditional soldering and Viega ProPress® offers more features and benefits than any other imitation press system.
| Fitting/Connector Type | Flange |
| Nominal Size | 2 x 4 in |
| End Style | Press x Bolt Pattern |
| Material | Bronze |
| Dimensions | 3.66 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Temperature Rating | 0 to 250 deg F |
| Brand | ProPress® |
| Package Width | 1 in |
| Package Height | 2.3 in |
| UNSPSC | 40175300 |
| Package Length | 2.3 in |
| Country of Origin | DE |
| Manufacturer | Viega |
| UPC | 691514796956 |
| Manufacturer Part Number | 79695 |
Limited
ABS Listed|ASTM B88|CSA MSE-13|FM 1920|IAPMO PS117|ICC LC 1002|NSF 61-G|UL 213
Potable Water Systems, Hot and Cold Water Systems, Heating Systems, Gas Systems, Fire Protection Systems and Solar Systems
Price/Availability Accessible On Login

ProPress®Flange, 2 x 4 in, Press x Bolt Pattern, Bronze

