Threaded Raised Plug, 8 in, MNPT, SDR 35, DWV, PVC
PartPSFP8
MFGPSFP8
Description
Threaded Raised Plug, 8 in, MNPT, SDR 35, DWV, PVC
Price/Availability Accessible On Login
| Fitting/Connector Type | Plug |
| Nominal Size | 8 in |
| Material | PVC DWV |
| End Style | MNPT |
| Schedule Rating | SDR 35 |
| Height | 2.25 in |
| Length | 8.45 in |
| Width | 8.45 in |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | PSFP8 |
ASTM D3034|ASTM D1784|ASTM F1336 |CSA B182.1|CSA B182.2|IAPMO/UPC Listed|NSF Approved
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsThreaded Raised Plug, 8 in, MNPT, SDR 35, DWV, PVC

