Pipe Clamp, 7/8 in OD, Copper Plated
PartPSSCC78C
MFGPSSCC78C
Description
Pipe Clamp, 7/8 in OD, Copper Plated
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Channel Clamp |
| Finish | Electrogalvanized |
| Conduit Size | 3/4 in |
| Load Capacity | 400 lb |
| Material | Low Carbon Steel |
| Nominal Size | 7/8 in |
| Outside Diameter | 7/8 in |
| Specifications | 16 ga THK |
| Suitable For Use With | Strut Channel |
| Brand | Approved Vendors |
| Package Width | 1.357 in |
| Package Height | 1.25 in |
| Package Length | 2.24 in |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | PSSCC78C |
PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer, and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsPipe Clamp, 7/8 in OD, Copper Plated

