Cushion Clamp, 2-1/2 in Pipe, 2-7/8 in OD, Low Carbon Steel
PartPSSCCCP212
MFGPSSCCCP212
Description
Cushion Clamp, 2-1/2 in Pipe, 2-7/8 in OD, Low Carbon Steel
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Channel Clamp |
| Finish | Electrogalvanized |
| Conduit Size | 2-1/2 in |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Channel |
| Nominal Size | 2-1/2 in |
| Outside Diameter | 2-7/8 in |
| Suitable For Use With | Rigid Conduit |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | PSSCCCP212 |
ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant | PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer, and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsCushion Clamp, 2-1/2 in Pipe, 2-7/8 in OD, Low Carbon Steel

