Clevis Hanger, 1 in, Steel, 316/316L Stainless Steel
PartPSSCH1SS6
MFGPSSCH1SS6
Description
Clevis Hanger, 1 in, Steel, 316/316L Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Clevis |
| Nominal Size | 1 in |
| Material | Steel |
| Finish | 316/316L Stainless Steel |
| Dimensions | 2-11/16 in H |
| Load Capacity | 730 lb |
| Pipe Size | 1 in |
| Rod Size | 3/8 in |
| Suitable For Use With | 1.315 in OD Pipe |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | PSSCH1SS6 |
1/4 in Bolt
Complies with Federal Specification A-A-1192 A (Type # 1)|WW-H-171-E (Type # 1)|MSS SP 58/69 (Type # 1)
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsClevis Hanger, 1 in, Steel, 316/316L Stainless Steel

