Split Clamp Hanger, 3 in, Malleable Iron, Electrogalvanized
PartPSSSRCH3EG
MFGPSSSRCH3EG
Description
Split Clamp Hanger, 3 in, Malleable Iron, Electrogalvanized
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Split Clamp |
| Nominal Size | 3 in |
| Material | Malleable Iron |
| Finish | Electrogalvanized |
| Dimensions | 4-5/8 in H |
| Length | 5-11/16 in |
| Load Capacity | 300 lb |
| Pipe/Tube Size | 3 in |
| Rod Size | 1/2-13 |
| Suitable For Use With | 3-1/2 in OD Pipe |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | PSSSRCH3EG |
1/4 in Screw
Complies with Federal Specification WW-H-171-E (Type # 25)|A-A-1192 A (Type # 12)|MSS SP-58/MSS SP-69 (Type # 12)
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsSplit Clamp Hanger, 3 in, Malleable Iron, Electrogalvanized

