SCH 40/STD PVC Pipe, 1/2 in, Bell x Plain, 10 ft L, White
PartPVPSCH401210
MFGPVPSCH401210
Description
SCH 40/STD PVC Pipe, 1/2 in, Bell x Plain, 10 ft L, White
Price/Availability Accessible On Login
| Nominal Size | 1/2 in |
| Length | 10 ft |
| End Style | Bell x Plain |
| Schedule Rating | SCH 40/STD |
| Color | White |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | PVC |
| Outside Diameter | 0.84 in |
| Temperature Rating | 73 deg F |
| Wall Thickness | 0.109 in |
| Working Pressure | 600 |
| Brand | Approved Vendors |
| Package Width | 0.84 in |
| Package Height | 0.84 in |
| Package Length | 10 ft |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | PVPSCH401210 |
ASTM D1784/D1785|NSF 14/61
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsSCH 40/STD PVC Pipe, 1/2 in, Bell x Plain, 10 ft L, White

