End Pipe Wrench, 2-1/2 in, Floating Forged Hook Jaw, Cast Iron Handle
PartRGD31075
MFG31075
Description
RIDGID® End Pipe Wrench, 2-1/2 in Pipe, 18 in Overall Length, Floating Forged Hook Jaw, Alloy Steel Jaw, Knurled Nut Adjustment, I-Beam Handle, Cast Iron Handle, Tether Ready: Yes
Price/Availability Accessible On Login
- Time tested designs
- Often imitated, never duplicated
- Efficient designs to improve productivity
- Innovative to provide new solutions to old problems
| Size | 18 in |
| Handle Material | Cast Iron |
| Adjustment Type | Knurled Nut |
| Handle Size | 18 in |
| Handle Type | I-Beam |
| Jaw Material | Alloy Steel |
| Jaw Type | Hook |
| Overall Length | 18 in |
| Pipe Capacity | 2-1/2 in |
| Tether Ready | Yes |
| Type | Heavy Duty |
| Brand | RIDGID® |
| Package Width | 4 in |
| Package Height | 2 in |
| UNSPSC | 26120000 |
| Package Length | 16 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| UPC | 095691310750 |
| Manufacturer Part Number | 31075 |
Lifetime
Federal Spec GGG-N65IE, Type II, Class A
For pipe work close to a wall, in tight quarters or in closely spaced parallel lines
Price/Availability Accessible On Login

RIDGID®End Pipe Wrench, 2-1/2 in, Floating Forged Hook Jaw, Cast Iron Handle

