K-45 Drain Snake, 3/4 to 2-1/2 in Drain, 3/8 hp, 5/16 in x 25 ft L Cable
PartRGD36003
MFG36003
Description
RIDGID® Sink Machine, Bare Tool Tool/Kit, Series: K-45AF-5, 3/4 to 2-1/2 in Drain, 115 V, 3.2 A, 50 ft of 5/16 or 35 ft of 3/8 Drum, 0 to 600 rpm
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Advanced two way AUTOFEED® control keeps hands and work area clean advances and retrieves cable with push of a lever
- Manual version has a slide-action chuck for quick locking/releasing of cable
- Lightweight, easy-to-use, no setup required
- Variable speed power unit rotates cable 0 to 600 rpm
- Two-piece twist lock canister with interchangeable inner drum, makes cable change out simple, easy to match the right cable for the job
- Inner drum prevents water leaks and greatly reduces cable flip-over inside the drum
- Drums wont rust or dent-ever
| Drain Line Capacity | 3/4 to 2-1/2 in |
| Cable Diameter | 5/16 in |
| Cable Length | 25 ft |
| Series | K-45 |
| Amperage Rating | 3.2 A A |
| Drum Capacity | 50 ft of 5/16 in, 35 ft of 3/8 in Cable |
| Horsepower | 3/8 hp |
| Speed | 600 rpm |
| Tool/Kit | Bare Tool |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Brand | RIDGID® |
| UNSPSC | 26120000 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| UPC | 095691360038 |
| Manufacturer Part Number | 36003 |
RIDGID® Drain Cleaning Gloves and Operators Manual, C-1lC 5/16 in x 25 ft Inner Core Cable with C-6 Inner Drum, 3/8 in x 35 ft Cable with T-250 Inner Drum, Five Piece Tool Set for 3/8 in Cable and C-6429 Carrying Case
Lifetime
CSA Certified|UL Listed
For small line cleaning opens clogged lavatory, sink lines, urinals and tub or shower drains
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

RIDGID®K-45 Drain Snake, 3/4 to 2-1/2 in Drain, 3/8 hp, 5/16 in x 25 ft L Cable

