SeeSnake® CS10 Digital Recording Monitor, 1 or 2 VDC
PartRGD39328
MFG39328
Description
RIDGID® Digital Recording Monitor, Series: SeeSnake® CS10, 14.3 in Overall Length, 11.9 in Overall Width, 12.4 in Overall Height, 115 V, 1 or 2 V DC Power Source
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- USB Stick record digitally into a format that your customer can read on their computer
- 12.1 in Daylight readable display easily monitor and record inspections in bright outdoor environments
- Integrated line tracing trace the reel push cable with a RIDGID® locato
- Multi mode recording take snapshots, record full frame video and record in a lean auto-log video format (small files)
- Software Integration with SeeSnake® HQ™, deliver your inspections in a wide array of formats from online to DVD
| Type | Monitor |
| Overall Height | 12.4 in |
| Overall Length | 14.3 in |
| Overall Width | 11.9 in |
| Power Source | 1 or 2 V DC |
| Series | SeeSnake® CS10 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Brand | RIDGID® |
| UNSPSC | 27112800 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| UPC | 095691393289 |
| Manufacturer Part Number | 39328 |
SeeSnake® HQ Software
Lifetime
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

RIDGID®SeeSnake® CS10 Digital Recording Monitor, 1 or 2 VDC

