ELD Tall Electric Water Heater, 30 gal, 4.5 kW, 480 VAC
PartRHEELD30480
MFGELD30-TB 480V 4.5KW/4.5KW
Description
RheemĀ® ELD30-TB 480V 4.5KW/4.5KW ELD Tall Electric Water Heater, 30 gal, 4.5 kW, 480 VAC
Price/Availability Accessible On Login
| Tank Capacity Range | 28 to 30 gal |
| Power Rating | 4.5 kW |
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Tall |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | ELD |
| Tank Capacity | 30 gal |
| ASME Yes/No | Yes |
| Color | Gray |
| Dimensions | 47 in H x 19 in W x 19 in D |
| Heating Element | Magnesium oxide/Copper |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Surface |
| Phase | Single/Three |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Tall or Short | Tall |
| Temperature Rating | 170 deg F |
| Water Connection | 3/4 in NPT |
| Brand | RheemĀ® |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | ELD30-TB 480V 4.5KW/4.5KW |
3 Years Limited
PROP65: This product contains lead, known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm
Commercial
Price/Availability Accessible On Login

Rheem®ELD Tall Electric Water Heater, 30 gal, 4.5 kW, 480 VAC

