Medium Duty Atmospheric Commercial Gas Water Heater, 100 gal, Natural Gas, 76 Kbtu/hr
PartRHEG10080N
MFGG100-80N
Description
Rheem® Gas Water Heater, Medium Duty, Series: G100, 76000 Btu/hr Heating, Natural Gas, 1/2 in Gas Connection, 100 gal Tank, Atmospheric Vent, 4 in Vent Size, 74 gph Recovery, 80 % Energy Efficient, 1 in NPT Water Connection, 150 psi, 160 deg F, Ultra Low NOx: No, ASME Yes/No: No, Steel, Porcelain Enamel, 28-1/4 in Dia x 69-5/8 in H
Notice
Price/Availability Accessible On Login- THIS HEATER DOES NOT COMPLY WITH SCAQMD AND CANNOT BE SOLD IN MOST CALIFORNIA COUNTIES. PLEASE CHECK WITH YOUR SALESMEN IF UNSURE OF YOUR AIR DISTRICT LAWS
- The tighter the commercial retrofit, the more you will appreciate how this water heater's compact size simplifies installations
- Space saver design - Short heights and narrow jacket diameters offer the ultimate in installation flexibility
- Patented technology - Proprietary steel formulation with a unique coat of high temperature porcelain enamel to maximize corrosion resistance resulting in a superior tank design
- Patented anode rods - Magnesium anode rods are used to ensure corrosion resistance for a long tank life
- Efficiency - Rigid foam insulation provides superior insulating qualities, improves efficiency and reduces operating costs
- Our patented process of injecting foam into the insulating cavity adds additional durability
- Automatic controls - Control system is designed to shut off gas if the pilot flame is extinguished
- Relighting is a safe, easy procedure
- A built-in gas pressure regulator assures even gas flow
- Full port, full flow brass drain valve - Factory installed brass drain valve allows for faster draining and servicing
- Designed for greater installation flexibility in tight retrofit applications
- 74 gph at 100 deg F rise
Medium duty gas commercial water heaters feature a compact design for greater installation flexibility in tight retrofit applications.
| Fuel Type | Natural Gas |
| Tank Capacity Range | 98 to 100 gal |
| Ultra Low NOx | No |
| Type | Tall |
| Heating Capacity | 76 Kbtu/hr |
| Vent Type | Atmospheric |
| ASME Yes/No | No |
| Series | Medium Duty |
| Tank Capacity | 100 gal |
| Dimensions | 28-1/4 in Dia x 69-5/8 in H |
| Energy Efficiency | 80 % |
| Finish | Porcelain Enamel |
| Gas Connection | 1/2 in |
| Material | Steel |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 74 gph at 100 deg F Rise |
| Temperature Rating | 160 deg F |
| Vent Size | 4 in |
| Water Connection | 1 in |
| Brand | Rheem® |
| UNSPSC | 40101826 |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | G100-80N |
3 Years Limited On Tank and 1 Year Limited On Parts
AHRI Certified|ANSI Z21.10.1/Z21.10.3|ASHRAE Standard|California Energy Commission (CEC)|CSA Certified|FVIR Compliant|Prop65: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm.
Commercial Applications and Indoor Installation
Notice
Price/Availability Accessible On Login- THIS HEATER DOES NOT COMPLY WITH SCAQMD AND CANNOT BE SOLD IN MOST CALIFORNIA COUNTIES. PLEASE CHECK WITH YOUR SALESMEN IF UNSURE OF YOUR AIR DISTRICT LAWS

Rheem®Medium Duty Atmospheric Commercial Gas Water Heater, 100 gal, Natural Gas, 76 Kbtu/hr

