Professional Classic® Atmospheric Tall Residential Water Heater, 29 gal, Natural/Propane, 30 Kbtu/hr, 0.63 Energy Factor
PartRHEN30NMH
MFGPROG30-32N RH63 MH
Description
Rheem® Gas Tank Water Heater, Series: Professional Classic®, 32000 Btu/hr Heating, Liquid Propane/Natural Gas, 1/2 in Gas Connection, 29 gal Tank, Piezo Ignition, Atmospheric Vent, 3 in, 4 in Vent, 32.3 gph at 90 deg F Recovery, 0.63, 3/4 in NPT Water Connection, Tall, Ultra Low NOx: No, 16-1/2 in Dia x 59-5/8 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Premium grade anode rod provides long-lasting tank protection
- Exclusive air/fuel shut-off device
- Maintenance free no filter to clean
- Disables the heater in the presence of flammable vapor accumulation
- Field convertible controls and burner assembly for natural gas or LP operation included
- Eco-friendly burner, low NOx design
- Enhanced flow brass drain valve
- Side inlet temperature and pressure relief valve opening
- Factory installed temperature and pressure relief valve-side location
- 2-hole top for anode rod and hot water outlet
- Exclusive Rheemglas® tank lining resists corrosion and prolongs tank life
- Cold water inlet side connection allows for quick, economical hook-up
- EverKleen™ patented system fights sediment build-up
- Piezo ignition easy light pilot, no matches required
- Self-cleaning
Professional Classic® Atmospheric gas water heaters for Manufactured Housing feature the Guardian System™.
| Fuel Type | Natural/Propane |
| Tank Capacity Range | 29 to 34 gal |
| Ultra Low NOx | No |
| Heating Capacity | 30 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Tall |
| Vent Type | Atmospheric |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | Professional Classic® |
| Energy Factor | 0.63 |
| Tank Capacity | 29 gal |
| Dimensions | 16-1/2 in Dia x 59-5/8 in H |
| Gas Connection | 1/2 in |
| Ignition Type | Piezo |
| Recovery Rate | 32.3 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Tall |
| Vent Size | 3 or 4 in |
| Water Connection | 3/4 in FNPT |
| Brand | Rheem® |
| Package Width | 17.25 in |
| Package Height | 60.185 in |
| UNSPSC | 40101825 |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 020352641232 |
| Manufacturer Part Number | PROG30-32N RH63 MH |
6 Years Limited on Tank and Component Parts
AHRI Certified|ANSI Specified|ASHRAE 80|CSA Certified|ICC Standard|Low Lead Compliant|NAECA Standard|HUD Certified
Manufactured Housing and Residential
Price/Availability Accessible On Login

Rheem®Professional Classic® Atmospheric Tall Residential Water Heater, 29 gal, Natural/Propane, 30 Kbtu/hr, 0.63 Energy Factor

