Professional Classic Plus® Atmospheric Short Residential Water Heater, 30 gal, Natural Gas, 30 Kbtu/hr, 0.63 Energy Factor
PartRHEN30NS
MFGPROG30S-30N RH63
Description
Rheem® Gas Water Heater, Series: Professional Classic Plus®, 30000 Btu/hr Heating, Natural Gas, 30 gal Tank, Atmospheric Vent, 3 in, 4 in Vent, 30.3 gph at 90 deg F Recovery, Energy Factor: 0.63, 3/4 in NPT Water Connection, Tall or Short: Short, Ultra Low Nox: No, 19-3/4 in Dia x 49-7/8 in H
Notice
Price/Availability Accessible On Login- THIS HEATER DOES NOT COMPLY WITH SCAQMD AND CANNOT BE SOLD IN MOST CALIFORNIA COUNTIES. PLEASE CHECK WITH YOUR SALESMEN IF UNSURE OF YOUR AIR DISTRICT LAWS
Professional Classic Plus® atmospheric gas water heaters are engineered for more hot water at a low operating cost.
| Fuel Type | Natural Gas |
| Tank Capacity Range | 29 to 34 gal |
| Ultra Low NOx | No |
| Heating Capacity | 30 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Short |
| Vent Type | Atmospheric |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | Professional Classic Plus® |
| Energy Factor | 0.63 |
| Tank Capacity | 30 gal |
| Dimensions | 19-3/4 in Dia x 49-7/8 in H |
| Recovery Rate | 30.3 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Short |
| Vent Size | 3 or 4 in |
| Water Connection | 3/4 in FNPT |
| Brand | Rheem® |
| UNSPSC | 40101825 |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 020352641249 |
| Manufacturer Part Number | PROG30S-30N RH63 |
6 Year Tank and Component Parts
AHRI Certified|ANSI Specified|ASHRAE 90|CSA Certified|ICC Standard|NAECA Standard
Residential Applications
Notice
Price/Availability Accessible On Login- THIS HEATER DOES NOT COMPLY WITH SCAQMD AND CANNOT BE SOLD IN MOST CALIFORNIA COUNTIES. PLEASE CHECK WITH YOUR SALESMEN IF UNSURE OF YOUR AIR DISTRICT LAWS

Rheem®Professional Classic Plus® Atmospheric Short Residential Water Heater, 30 gal, Natural Gas, 30 Kbtu/hr, 0.63 Energy Factor

