Professional Prestige® Atmospheric Tall Residential Water Heater, 50 gal, Natural Gas, 40 Kbtu/hr, 0.67 Energy Factor
PartRHEN50NT2PD12
MFGPROP G50-40N RH67 PD
Description
Rheem® Gas Tank Water Heater, Powered Damper, Series: Professional Prestige®, 40000 Btu/hr Heating, Natural Gas, 1/2 in Gas Connection, 50 gal Tank, Electronic Ignition, Atmospheric Vent, 3 in, 4 in Vent, 40.4 gph at 90 deg F Recovery, Energy Factor: 0.67, 3/4 in Water Connection, 150 psi, Tall or Short: Tall, Ultra Low Nox: No, 21-3/4 in Dia x 58 in H
Notice
Price/Availability Accessible On Login- THIS HEATER DOES NOT COMPLY WITH SCAQMD AND CANNOT BE SOLD IN MOST CALIFORNIA COUNTIES. PLEASE CHECK WITH YOUR SALESMEN IF UNSURE OF YOUR AIR DISTRICT LAWS
- Electronic gas control for improved monitoring and service
- Eco-friendly burner, low NOx design
- Meets 40 ng/J NOx requirements
- 24 VAC flue damper, 110 VAC outlet required
- Standard Cat I, double-wall, B-vent, 3 in (4 in adaptor included)
- Exclusive air/fuel shut-off device
- Maintenance free no filter to clean
- Disables the heater in the presence of flammable vapor accumulation
- Premium grade anode rod provides long-lasting tank protection
- Dual certified for both potable water and space heating
- Enhanced flow brass drain valve
- Standard replacement parts
- Self-cleaning
The Professional Prestige® Powered Damper gas water heaters are energy efficient and offer a 12-year warranty.
| Fuel Type | Natural Gas |
| Tank Capacity Range | 48 to 55 gal |
| Ultra Low NOx | No |
| Heating Capacity | 40 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Tall |
| Vent Type | Atmospheric |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | Professional Prestige® |
| Energy Factor | 0.67 |
| Tank Capacity | 50 gal |
| Dimensions | 21-3/4 in Dia x 58 in H |
| Gas Connection | 1/2 in |
| Ignition Type | Electronic |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 40.4 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Tall |
| Vent Size | 3 or 4 in |
| Water Connection | 3/4 in |
| Brand | Rheem® |
| Package Width | 23 in |
| Package Height | 64.125 in |
| UNSPSC | 40101825 |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 020352664101 |
| Manufacturer Part Number | PROP G50-40N RH67 PD |
EcoNet™ WiFi Kit, Temperature and Pressure Relief Valve, 19 ft Cord and 3 Prong Plug
12 Years Limited Tank and Component Parts
AHRI Certified|ANSI Specified|ASHRAE 90|EnergyStar® Qualified|ICC Standard|Low Lead Compliant|NAECA Standard
Residential Applications
Notice
Price/Availability Accessible On Login- THIS HEATER DOES NOT COMPLY WITH SCAQMD AND CANNOT BE SOLD IN MOST CALIFORNIA COUNTIES. PLEASE CHECK WITH YOUR SALESMEN IF UNSURE OF YOUR AIR DISTRICT LAWS

Rheem®Professional Prestige® Atmospheric Tall Residential Water Heater, 50 gal, Natural Gas, 40 Kbtu/hr, 0.67 Energy Factor

