Professional Classic Plus® Atmospheric Tall Residential Water Heater, 75 gal, Propane, 75 Kbtu/hr, 0.61 Energy Factor, 8-Year Warranty
PartRHEN75P
MFGPRO+G75-76P RH
Description
Rheem® Gas Water Heater, Heavy Duty, Series: Professional Classic Plus®, 75100 Btu/hr Heating, Liquid Propane, 75 gal Tank, Piezo Ignition, 4 in Vent, 72.8 gph at 90 deg F Recovery, Energy Factor: 0.61, 3/4 in NPT Water Connection, 150 psi, 80 to 160 deg F, Tall or Short: Tall, Ultra Low Nox: No, 26-1/4 in Dia x 60 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Side Water connections for space heating applications
Professional Classic Plus® heavy duty gas water heaters exceed ANSI standards for flammable vapor ignition resistance.
| Fuel Type | Propane |
| Tank Capacity Range | 74 to 75 gal |
| Ultra Low NOx | No |
| Heating Capacity | 75 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 8 |
| Type | Tall |
| Vent Type | Atmospheric |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | Professional Classic Plus® |
| Energy Factor | 0.61 |
| Tank Capacity | 75 gal |
| Dimensions | 26-1/4 in Dia x 60 in H |
| Ignition Type | Piezo |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 72.8 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Tall |
| Temperature Rating | 80 to 160 deg F |
| Vent Size | 4 in |
| Water Connection | 3/4 in FNPT |
| Brand | Rheem® |
| UNSPSC | 40101825 |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 020352636207 |
| Manufacturer Part Number | PRO+G75-76P RH |
8 Years on Tank and Component Parts
AHRI Certified|ANSI Z21.10.3|ASHRAE Standard|CSA Certified
Price/Availability Accessible On Login

Rheem®Professional Classic Plus® Atmospheric Tall Residential Water Heater, 75 gal, Propane, 75 Kbtu/hr, 0.61 Energy Factor, 8-Year Warranty

