SENSEI™ Condensing Tankless Water Heater, 180 Kbtu/hr, Natural Gas, Indoor, Ultra Low NOx, 0.92 EF
PartRINRU180IN
MFGRU180IN
Description
Rinnai® SENSEI™ Tankless Water Heater, Super High Efficiency, Series: SE+, 180000 Btu/hr Heating, Natural Gas, 3/4 in NPT Gas Connection, Direct Electronic Ignition, Condensing/Non Condensing: Condensing, 10 gpm, 0.92, 3/4 in NPT Water Connection, 50 to 150 psi, 98 to 120 deg F, Ultra Low NOx: Yes, Indoor/Outdoor: Indoor, 18.5 in W x 11.4 in D x 26.4 in H, Residential, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Complies with south coast air quality management district 14 ng/J or 20 ppm nox emission levels
- Tankless Rack System™ compatible
- 1/2 in (13 mm) gas line compatible
Rinnai's SE+ Series condensing tankless water heater RU models deliver an endless supply of hot water, can provide recirculation with Circ-Logic™ technology, and are Wi-Fi compatible. All exterior models.
| Fuel Type | Natural Gas |
| Heating Capacity | 180 Kbtu/hr |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Condensing/Non Condensing | Condensing |
| Ultra Low NOx | Yes |
| Series | SENSEI™ |
| Energy Factor | 0.92 |
| Commercial/Residential/Dual | Residential |
| Dimensions | 18.5 in W x 11.4 in D x 26.4 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | 10 gpm |
| Gas Connection | 3/4 in NPT |
| Ignition Type | Direct Electronic |
| Pressure Rating | 50 to 150 psi |
| Temperature Rating | 98 to 120 deg F |
| Type | Super High Efficiency |
| Water Connection | 3/4 in NPT |
| Brand | Rinnai® |
| UNSPSC | 40101825 |
| Alternate Part Number 1 | REU-N2934FF-US |
| Country of Origin | JP |
| Manufacturer | Rinnai Corporation |
| UPC | 766156009570 |
| Manufacturer Part Number | RU180IN |
MC-91-2UC Digital Controller, Wall Mounting Bracket, Pressure Relief Valve and Adapter, Isolation Valve Kit, (2) Vent Screens, (2) Vent Screen Screws and (2) Self-Tapping Screws
Heat Exchanger- 15 Years, All Other Parts and Components- 5 Years, Reasonable Labor- 1 Year
AHRI|ANSI Z21.10.3|CSA 4.3|Design Certified|ENERGY STAR Qualified|Mobile Home Certified
Residential Application
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Rinnai®SENSEI™ Condensing Tankless Water Heater, 180 Kbtu/hr, Natural Gas, Indoor, Ultra Low NOx, 0.92 EF

