Dismantling Joint Coupling, 10 in, Epoxy Coated
PartRMCDJ40010
MFG231-10105010D
Description
RomacĀ® Coupling, Dismantling Joint, Series: DJ400, Fitting/Connector Type: Coupling, 10 in Nominal, Class D Flanged, 10-1/2 in Length, 175 psi, Ductile Iron, Epoxy Coated, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Nominal Size | 10 in |
| Finish | Epoxy Coated |
| Domestic/Import | Import |
| Length | 10-1/2 in |
| Material | Ductile Iron |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Series | DJ400 |
| Brand | RomacĀ® |
| UNSPSC | 40172604 |
| Alternate Part Number 1 | DJ400-10 X 10.50 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Romac Industries |
| Manufacturer Part Number | 231-10105010D |
Ductile Iron End Ring, (6) 5/8-11 x 7/8-9 x 9-1/2 in UNC Rolled Thread Standard Bolts and Nuts
ASTM A 536 Grade 65-45-12 and ASTM A36 End Ring|ASTM D2000 MBA 710 Gasket|ASTM A588 Bolt and Nut|Meets AWWA C219|ASTM A193 B7 Tie-Rod
Adjustable Telescoping Restraint With Tie-Rods, Ideal For Systems That Require Periodic Maintenance, The DJ400 Can be Adjusted to Length to Allow Access for Installation or Removal of Valves and Other Equipment
Price/Availability Accessible On Login

Romac®Dismantling Joint Coupling, 10 in, Epoxy Coated

