Adapter, 12 in, Flange, Fusion Bond Epoxy Coated
PartRMCRFCAPVC1320FELC
MFG229-132010
Description
RomacĀ® Coupling Adapter, Series: RFCA, Fitting/Connector Type: Adapter, 12 in Nominal, Flanged, 10-1/4 in Length, 275 psi, Ductile Iron, Epoxy Coated, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
| Fitting/Connector Type | Adapter |
| Nominal Size | 12 in |
| End Style | Flange |
| Finish | Fusion Bond Epoxy Coated |
| Domestic/Import | Import |
| Length | 10-1/4 in |
| Material | Ductile Iron |
| Pressure Rating | 275 psi |
| Series | RFCA |
| Brand | RomacĀ® |
| UNSPSC | 40171704 |
| Alternate Part Number 1 | RFCA-PVC 12.75-13.20 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Romac Industries |
| Manufacturer Part Number | 229-132010 |
Ductile Iron Restraining Bolts, (1) 12-3/4 to 13.2 in Styrene Butadiene Rubber Gasket, (8) 3/4 x 3-1/2 in UNC Rolled Thread Standard T-Head Bolts and Heavy Hex Nuts
ASTM A 536 Grade 65-45-12 Flange|ASTM D2000 Gasket|AWWA C111 Bolt and Nut|Meets AWWA C219|FM Approved
Used to Provide a Restrained Flexible Flanged to Plain End Connection and For PVC Pipe
Price/Availability Accessible On Login

Romac®Adapter, 12 in, Flange, Fusion Bond Epoxy Coated

