111 Band Clamp, 12 in, 12 in L, Stainless Steel
PartRMCSS1135512
MFG111-13551200
Description
RomacĀ® Pipe Repair Clamp, 1-Section, Series: SS1, 12 in Pipe, 13.15 to 13.55 in Outside Dia, 304 Stainless Steel, 12 in L, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Full circumferential single section stainless steel repair clamp
- Recommended for use on steel, cast iron, asbestos cement, plastic and other types of pipe
- Clamps are not to be used for joining plain end pipe
- 0.4 in normal range
| Type | Band |
| Pipe Size | 12 in |
| Length | 12 in |
| Material | Stainless Steel |
| Series | 111 |
| Dimensions | 12 in L |
| Domestic/Import | Domestic |
| Outside Diameter | 13.15 to 13.55 in |
| Brand | RomacĀ® |
| UNSPSC | 40173804 |
| Alternate Part Number 1 | SS1-13.55 X 12 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Romac Industries |
| Manufacturer Part Number | 111-13551200 |
Styrene Butadiene Rubber Gasket, (4) UNC Rolled Thread 304 Stainless Steel Bolts and Nuts, Lubricant Washers, 304 Stainless Steel Shell and Lugs
2 Years
ANSI/AWWA C230|ASTM A240 Body/Shell and Lug|ASTM D2000 MAA 610 Gasket|ASTM A193 Bolt|ASTM A194 Nut
Provides full circumferential repair of splits and holes
Price/Availability Accessible On Login

Romac®111 Band Clamp, 12 in, 12 in L, Stainless Steel

