All Thread Rod, 5/16 in, 120 in L, Zinc Plated
PartRODG516
MFGRODG516
Description
All Thread Rod, 5/16 in, 120 in L, Zinc Plated
Price/Availability Accessible On Login
| Type | All Thread Rod |
| Finish | Zinc Plated |
| Rod Size | 5/16 in |
| Length | 120 in |
| Domestic/Import | Import |
| Diameter - Thread Size | 5/16 in |
| Hardness | HRB 70-100 |
| Material | Carbon Steel |
| Material Specification | ASTM A307/F1941 FeZn3A |
| Measurement System | Imperial |
| Overall Length | 10 ft |
| Tensile Strength | 60000 psi |
| Thread Type | UNC |
| Brand | Approved Vendors |
| Package Width | 3 in |
| Package Height | 3 in |
| Package Length | 10 ft |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | RODG516 |
PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer, and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsAll Thread Rod, 5/16 in, 120 in L, Zinc Plated

