Professional Achiever® Direct Tall Residential Water Heater, 50 gal, Natural Gas, 36 Kbtu/hr, 0.51 Energy Factor
PartRUD50NDV
MFGPROG50-36N RU60 DV
Description
RUUD® Gas Tank Water Heater, Series: Professional Achiever™, 36000 Btu/hr Heating, Natural Gas, 1/2 in Gas Connection, 50 gal Tank, Piezo Ignition, Direct Vent, 6 in Vent, 36.4 gph Recovery, Energy Factor: 0.51, Wall Mount, Tall, Ultra Low Nox: No, 21-3/4 in Dia x 68 in H
Notice
Price/Availability Accessible On Login- THIS HEATER DOES NOT COMPLY WITH SCAQMD AND CANNOT BE SOLD IN MOST CALIFORNIA COUNTIES. PLEASE CHECK WITH YOUR SALESMEN IF UNSURE OF YOUR AIR DISTRICT LAWS
- Well insulated for reduced stand-by heat loss
- Adjustable coaxial vent allows flexibility of installation, can swivel 360 deg and uses outside air for combustion and requires no electrical power
- Aluminum vent and cap base to prevent staining of building exterior
- Guardian System™ and sensor - Exclusive air/fuel shut-off device for double protection
- Maintenance free no filter to clean
- Disables the heater in the presence of flammable vapor accumulation
- Meets 40 ng/J NOx requirements
- Premium grade anode rod provides long-lasting tank protection
- Enhanced flow brass drain valve
- Exclusive Rheem®glas® tank lining resists corrosion and prolongs tank life
- Heat saving flue baffle design
- Gas control and combination thermostat
- Piezo ignition
- High temperature silicone bands reduce venting installation time
- Internal air tube for reduced footprint
- EverKleen™ patented system fights sediment build-up
- 36.4 gph at 90 deg F rise
Professional Achiever™ Direct Vent gas water heaters use outside air for combustion, offer longer venting options and a coaxial vent for easy installation.
| Fuel Type | Natural Gas |
| Tank Capacity Range | 48 to 55 gal |
| Ultra Low NOx | No |
| Heating Capacity | 36 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Tall |
| Vent Type | Direct |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | Professional Achiever® |
| Energy Factor | 0.51 |
| Tank Capacity | 50 gal |
| Dimensions | 21-3/4 in Dia x 68 in H |
| Gas Connection | 1/2 in |
| Ignition Type | Piezo |
| Mounting Type | Wall |
| Recovery Rate | 36.4 gph |
| Tall or Short | Tall |
| Vent Size | 6 in |
| Water Connection | 3/4 in |
| Brand | RUUD® |
| UNSPSC | 40101825 |
| Alternate Part Number 1 | RUD50NDV |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | PROG50-36N RU60 DV |
Temperature and Pressure Relief Valve
6 Years Limited On Tank and Parts with ProtectionPlus™ Tank Warranty becomes 10 Years Limited
ANSI Specified|AHRI Certified|ASHRAE 90|CSA Certified|ICC Standard|Low Lead Compliant|NAECA Standard|SCAQMD Rule 1121 Compliant|US Green Building Council Member(Leed Point - 1)|Prop65: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm.
Residential Applications
Notice
Price/Availability Accessible On Login- THIS HEATER DOES NOT COMPLY WITH SCAQMD AND CANNOT BE SOLD IN MOST CALIFORNIA COUNTIES. PLEASE CHECK WITH YOUR SALESMEN IF UNSURE OF YOUR AIR DISTRICT LAWS

RUUD®Professional Achiever® Direct Tall Residential Water Heater, 50 gal, Natural Gas, 36 Kbtu/hr, 0.51 Energy Factor

