Marathon® Tall Electric Water Heater, 75 gal, 5 kW, 240 VAC
PartRUD75EM
MFGMHD75245
Description
RUUD® Electric Water Heater, Heavy Duty, Series: Marathon®, 75 gal Tank, 240 VAC, 4500 W, 1 ph, 3/4 in NPT Water Connection, Titanium Heating Element, 0.92 Energy Efficient, 18.2 gph at 100 deg F Rise Recovery, 150 psi, 181 deg F, Tall or Short: Tall, ASME Yes/No: No, Polybutene, 28-1/4 in Dia x 62-5/8 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Seamless, blow-molded, polybutene tank impervious to rust and corrosion
- Multiple layers of filament wound fiberglass give the tank unmatched strength
- Polyurethane insulation helps reduce energy consumption
- Recessed drain valve is out of the way of brooms and scrubbers
- High temperature polysulfone dip tube
- Tough molded polyethylene outer shell resists dents, scratches and salt air
- Well insulated for reduced standby heat loss
- Pipe wrap energy saving kit included to achieve maximum energy savings
- Thermally fused upper element provides protection against dry firing
- Titanium upper and lower elements for superior resistance to lime build-up
- Full-flow, brass drain valve
- Temperature and pressure relief valve and Factory installed vacuum relief valve
Marathon® heavy duty non-metallic electric water heaters are designed for harsh environments and a warranty to back it up.
| Tank Capacity Range | 75 to 85 gal |
| Power Rating | 5 kW |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Tall |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | Marathon® |
| Tank Capacity | 75 gal |
| ASME Yes/No | No |
| Dimensions | 28-1/4 in Dia x 62-5/8 in H |
| Energy Efficiency | 0.92 |
| Heating Element | Titanium |
| Material | Polybutene |
| Phase | 1 ph |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 18.2 gph at 100 deg F Rise |
| Tall or Short | Tall |
| Temperature Rating | 181 deg F |
| Water Connection | 3/4 in NPT |
| Brand | Rheem® |
| UNSPSC | 40101826 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 020352664590 |
| Manufacturer Part Number | MHD75245 |
5 Years Limited Tank/1 Year Limited on Component Parts
ANSI Specified|AHRI Certified|ASHRAE|CSA Certified|Energy Miser®|Low Lead Compliant|UL Listed
Price/Availability Accessible On Login

Rheem®Marathon® Tall Electric Water Heater, 75 gal, 5 kW, 240 VAC

