Prestige Gas Central Furnace, 3 ton, 55 Kbtu/hr, Upflow, 98.7% AFUE
PartRUUR98MV0603A17UPSGAP
MFGR98MV0603A17UPSGAP
Description
RUUD® R98MV0603A17UPSGAP Prestige Gas Central Furnace, 3 ton, 55 Kbtu/hr, Upflow, 98.7% AFUE
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
Documentation
- PlusOne® Energy Efficiency: ENERGY STAR® certified, featuring 98% AFUE across all model sizes
- PlusOne® Diagnostics: Industry first, 7-Segment LED Display makes service calls quick and easy
- PlusOne® Ignition System: Proven Direct Spark Ignition (DSI) for reliability and longevity
- PlusOne® Water Management System: Exclusive patented block drain sensor that automatically shuts off the furnace when the drain is blocked and alerts the contractor via diagnostic code
- Modulating Heating Stage: Gradual auto-adjustment from low to 100% of capacity to meet precise comfort requirements
- Constant CFM Motor: Truly variable speed technology allows for ultimate humidity control, quieter sounds levels and year-round energy savings
- Quietest Operation: A fully insulated blower cabinet, solid bottom and truly variable speed airflow technology makes this furnace of the quietest available
- EcoNet® Enabled Furnace: The latest in sensor technology and the EcoNet® monitoring system provides a new level of protection, control and energy savings
- Allows on-the-go control and receipt of system alerts by the homeowner via the EcoNet® Smart Thermostat and EcoNet® App
| Type | Gas |
| Air Flow Type | Upflow |
| Nominal Capacity | 3 ton |
| AFUE Rating | 98.7 % |
| Heating Capacity | 55 Kbtu/hr |
| Series | Prestige |
| Circuit Amperage Rating | 15 |
| Filter Size | 16 x 24 in |
| Fuel Type | Natural Gas or Propane |
| Gas Connection | NPT |
| Gas Connection Size | 1/2 in |
| Ignition Type | Direct Spark |
| Maximum Breaker Current Rating | 15 |
| Number of Filters | 1 |
| Phase | 1 ph |
| Power Rating | 1/2 hp |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Brand | RUUD® |
| Item Width | 20.5 in |
| Item Length | 32.75 in |
| Item Height | 35 in |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 662021611049 |
| Manufacturer Part Number | R98MV0603A17UPSGAP |
Parts: Ten (10) Years
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
Documentation

RUUD®Prestige Gas Central Furnace, 3 ton, 55 Kbtu/hr, Upflow, 98.7% AFUE

