Endeavor® Air Conditioner Packaged Unit, 5 ton, 60 Kbtu/hr Cooling, 208/240 VAC, 1 ph, 11 EER, 14 SEER
PartRUURACAZR060AJT000NA
MFGRACAZR060AJT000NA
Description
RUUD® RACAZR060AJT000NA Endeavor® Air Conditioner Packaged Unit, 5 ton, 60 Kbtu/hr Cooling, 208/240 VAC, 1 ph, 11 EER, 14 SEER
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- Performance
- Micro-channel refrigerant system- uses up to 58% less refrigerant than other models for superior heat transfer capabilities and better performance
- Installability
- Convertible airflow - makes converting to downflow configuration easy
- Single-point wiring - simplifies installation
- Zero-clearance capability - makes space-constrained installations easy
- Serviceability
- Copper refrigerant connections - create a reliable and familiar braze joint
- Externally mounted refrigerant gauge ports - grant easy service access
- Slide-out blower - makes removal easier
| Type | Air Conditioner |
| Nominal Capacity | 5 ton |
| Cooling Capacity | 60 Kbtu/hr |
| SEER Rating | 14 |
| EER Rating | 11 |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Series | Endeavor® |
| Brand | RUUD® |
| Item Width | 48.375 in |
| Item Length | 52.5 in |
| Item Height | 41.25 in |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 662021637803 |
| Manufacturer Part Number | RACAZR060AJT000NA |
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

RUUD®Endeavor® Air Conditioner Packaged Unit, 5 ton, 60 Kbtu/hr Cooling, 208/240 VAC, 1 ph, 11 EER, 14 SEER

