Achiever® Air Conditioner Packaged Unit, 6.5 ton, 78 Kbtu/hr Cooling, 480 VAC, 3 ph, 11.2 EER
PartRUURACY2078DAZ
MFGRACY2078DAZ
Description
RUUD®, RACY2078DAZ, Air Conditioner, Series: RACY2, 6.5 ton Nominal, 80000 Btu/hr Cooling, 11.2 EER, 14.8 IEER, 460 V AC, 3 pH, 60 Hz Power Source, 5700 cu-ft/min Flow Rate, R-454B Refrigerant, 1 Speed, 86 dBA Sound Level, 1-5/8 in Suction Line, 5/8 in Discharge Line, 3/4 hp Condenser/2 hp Blower Motor, 1725 rpm Indoor/1100 rpm Outdoor, 51 in H x 35-3/4 in W x 35-3/4 in D Dimensions
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
| Type | Air Conditioner |
| Nominal Capacity | 6.5 ton |
| Cooling Capacity | 78 Kbtu/hr |
| EER Rating | 11.2 |
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Phase | 3 ph |
| Series | Achiever® |
| Dimensions | 51 in H x 35-3/4 in W x 35-3/4 in D |
| Discharge Line Size | 5/8 in |
| Flow Rate | 5700 cu-ft/min |
| IEER Rating | 14.8 EER2 |
| Motor HP | 3/4 hp Condenser/2 hp Blower |
| Motor RPM | 1725 rpm Indoor/1100 rpm Outdoor |
| Number of Speeds | 1 |
| Power Source | 460 V AC, 3 pH, 60 Hz |
| Refrigerant Type | R-454B |
| Sound Level | 86 dBA |
| Suction Line Size | 1-5/8 in |
| Brand | RUUD® |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 662021686306 |
| Manufacturer Part Number | RACY2078DAZ |
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

RUUD®Achiever® Air Conditioner Packaged Unit, 6.5 ton, 78 Kbtu/hr Cooling, 480 VAC, 3 ph, 11.2 EER

