Gas Central Furnace, 5 ton, 82 Kbtu/hr, Multi-Position, 96% AFUE
PartRUURFQA08ERAJS
MFGRFQA-08ERAJS
Description
RUUD® RFQA-08ERAJS Gas Central Furnace, 5 ton, 82 Kbtu/hr, Multi-Position, 96% AFUE
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- 96% residential gas furnace CSA certified
- 4-way multi-poise design
- Two stages of operation to save energy and maintain optimal comfort level
- Variable speed blower motor technology provides ultimate humidity control, quieter sound levels, and year round energy savings
- EcoNet™ enabled HVAC Product
- PlusOne™ Diagnostics 7-Segment LED all units
- PlusOne™ Ignition System - DSI for reliability and longevity
- PlusOne™ Water Management System with patented Blocked Drain Sensor
- Heat exchanger is removable for improved serviceability. Aluminized steel primary and stainless steel secondary construction provide maximum corrosion resistance and thermal fatigue reliability
- Low profile "34 inch" cabinet ideal for space constrained installations
- Blower Shelf design - serviceable in all furnace orientations
- Pre marked hoses - insures proper system drainage
- Vent with 2" or 3" PVC
- Replaceable Collector box
- Hemmed edges on cabinet and doors
- Quarter turn fasteners for tool less access
- Integrated control boards feature dip switches for easy system set up
- Self priming condensate trap
- Solid bottom included
- Compatible with single or two stage thermostats. For optimal performance a two stage thermostat is recommended
| Type | Gas |
| Air Flow Type | Multi-Position |
| Nominal Capacity | 5 ton |
| AFUE Rating | 96 % |
| Heating Capacity | 82 Kbtu/hr |
| Air Flow Rate | 1750 CFM |
| Circuit Amperage Rating | 12 |
| Filter Size | 12 x 20 & 19-1/4 x 25 in |
| Fuel Type | Natural Gas or Propane |
| Full Load Current | 10.8 A |
| Gas Connection | NPT |
| Gas Connection Size | 1/2 in |
| Ignition Type | Direct Spark |
| Maximum Breaker Current Rating | 20 |
| Number of Filters | 2 |
| Phase | 1 ph |
| Power Rating | 3/4 hp |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Brand | RUUD® |
| Package Width | 23.69 in |
| Package Height | 34.25 in |
| Package Length | 32.2212 in |
| Item Width | 21 in |
| Item Length | 29.625 in |
| Item Height | 34 in |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 662021312977 |
| Manufacturer Part Number | RFQA-08ERAJS |
Conditional Parts (Registration Required): Ten (10) Years, Parts: Ten (10) Years
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

RUUD®Gas Central Furnace, 5 ton, 82 Kbtu/hr, Multi-Position, 96% AFUE

