Achiever® Heat Pump Packaged Unit, 2 ton, 23.6 Kbtu/hr Heating, 24 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 1 ph, 12 EER, 14 SEER
PartRUURQPLB025JK000
MFGRQPL-B025JK000
Description
RUUD® RQPL-B025JK000 Achiever® Heat Pump Packaged Unit, 2 ton, 23.6 Kbtu/hr Heating, 24 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 1 ph, 12 EER, 14 SEER
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- The Compliant Scroll® Compressor
- All of our residential package units - regardless of efficiency level-feature the Scroll Compressor
- These scroll compressors use a more advanced technology than traditional reciprocating compressors
- They have fewer moving parts, and they are quieter, more efficient, and longer lasting
- Durable Cabinet with Louvered Condenser Compartment
- Our cabinets have a powder painted finish that protects them from the harshest weather extremes
- And our louvered condenser compartment is the best in the industry for protecting the condenser coil against yard hazards and weather extremes
- Grille/Fan Motor Mount
- Our mount helps protect the fan motor from the elements for longer life
- Its design dependability helps reduce vibration and noise
- Easily Accessible Control Box
- Operational controls are "up front" for quick installation and easy service diagnostics
- Matched Blower/Evaporator Coil Unit
- The blower is responsible for the flow of air into your ductwork
- It has been designed to match the MultiFlex® evaporator coil and other system components for maximum efficiency and quiet operation
- In addition, the coil features rifled copper tubing and enhanced fins for improved efficiency
- Service Fittings
- Exterior service fittings enable a serviceman to quickly determine unit operating conditions
- Supplemental Electric Heating Strips
- These optional electric strips can provide supplemental heating capacity during periods of extreme cold
All of our residential package units - regardless of efficiency level-feature the Scroll Compressor. These scroll compressors use a more advanced technology than traditional reciprocating compressors. They have fewer moving parts, and they are quieter, more efficient, and longer lasting.
| Type | Heat Pump |
| Nominal Capacity | 2 ton |
| Heating Capacity | 23.6 Kbtu/hr |
| Cooling Capacity | 24 Kbtu/hr |
| SEER Rating | 14 |
| EER Rating | 12 |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Series | Achiever® |
| COP Rating | 2.24-3.7 |
| HSPF Rating | 8 |
| Stages Cool | 1 |
| Brand | RUUD® |
| Package Width | 48.38 in |
| Package Height | 36.13 in |
| Package Length | 52.5 in |
| Item Width | 47.5 in |
| Item Length | 52.4375 in |
| Item Height | 35.9375 in |
| Manufacturer | Rheem Manufacturing |
| UPC | 662021279430 |
| Manufacturer Part Number | RQPL-B025JK000 |
Conditional Parts (Registration Required) - 1 Phase, Residential Applications: Ten (10) Years, Compressor - 1 Phase Residential Applications: Ten (10) Years, Compressor - 1 & 3 Phase Commercial Applications: Five (5) Years, Parts - Commercial Applications: One (1) Year
UL Listed
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

RUUD®Achiever® Heat Pump Packaged Unit, 2 ton, 23.6 Kbtu/hr Heating, 24 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 1 ph, 12 EER, 14 SEER

