SIDEWINDER® Threaded Rod Anchor, 3/8 in, 3 in L, Electrogalvanized
PartSAMSW338
MFG8023925
Description
Sammys® SIDEWINDER® Rod Anchor, Series: SWG 30, 1/4 in Dia, 3 in Thread Length, 3/8-16 Rod, Vertical, Steel, End Drilled, 5/8 in AF Head, 1884 lb (Fir), Electro-Zinc
Price/Availability Accessible On Login
- One step installation process: no pre-drilling required
- Reduces installation time and cost
- Threaded rod attachment: allows specifiers and designers to engineer systems with fewer attachment points
- Holds from 210 to 2275 lb
- Installs with Sammys® nut driver: ensures correct installation torque
- Reduces occurrences of fastener failure due to over driving
- Wood sidewinder side outlet
| Type | Threaded Rod |
| Size | 3/8 in |
| Length | 3 in |
| Finish | Electrogalvanized |
| Series | SIDEWINDER® |
| Diameter | 1/4 in |
| Head Size | 5/8 in |
| Head Type | End-Drilled |
| Height | 0.85 in |
| Load Capacity | 1884 lb (Fir) |
| Material | Steel |
| Mount Type | Vertical |
| Rod Size | 3/8 in |
| Thread Length | 3 in |
| Width | 0.6 in |
| Brand | Sammys® |
| UNSPSC | 31162100 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | ITW Buildex and Illinois Tool Works |
| UPC | 092097919372 |
| Manufacturer Part Number | 8023925 |
For Installs horizontally into the side of wood structures for hanging threaded rod
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Sammys®SIDEWINDER® Threaded Rod Anchor, 3/8 in, 3 in L, Electrogalvanized

