Male Adapter, 1/2 in, Crimp PEX x MNPT, Poly
PartSBPPMA12
MFGUP120
Description
Sharkbite®, UP120, Straight Connector, 1/2 in Nominal, PEX Barb x MNPT End Style, Poly-Alloy, 95 to 118 deg F, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Advanced polymer solution for when corrosion may affect DZR brass products, can be used with either SharkBite clamp rings or SharkBite® crimp rings
- The time saving clamp rings and tool offer reduced equipment cost, one tool clamps all sizes and the necessity to check each fitting ring with a go/no-go gauge is eliminated
- Copper crimp rings and the heavy duty tool with interchangeable jaws, does not require calibration and allows each joint to be checked with a go/no-go gauge
- ASTM F877 specification for crosslinked polyethylene (PEX) plastic hot and cold-water distribution systems
- ASTM F2098 specification for stainless steel clamps for securing SDR9 cross-linked polyethylene (PEX) tubing to metal insert fittings
- ASTM F1807 specification for metal insert fittings utilizing a copper crimp ring for SDR9 cross-linked polyethylene (PEX) tubing
The SharkBite® PEX Poly Alloy Barb Connector is an easy to install, low-cost solution to connect to PEX tubing to an NPT threaded pipe or fitting. They are suitable for potable water distribution and hydronic heating applications. SharkBite® PEX Poly Alloy Barb fittings can be used in both a stainless steel clamp system, or a copper crimp ring system as well (each sold separately).
| Fitting/Connector Type | Adapter |
| Type | Male |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Material | Poly |
| End Style | Crimp PEX x MNPT |
| Domestic/Import | Import |
| Temperature Rating | 95 to 118 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| Package Width | 1.6 in |
| Package Height | 0.5 in |
| UNSPSC | 40141734 |
| Package Length | 0.5 in |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285989887 |
| Manufacturer Part Number | UP120 |
Limited
ASTM F1807/F877/F2098|ANSI/NSF 61|NSF 372
Stainless Steel Clamp System and Copper Crimp Ring System
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®Male Adapter, 1/2 in, Crimp PEX x MNPT, Poly

