Plug, 1/2 in, Crimp PEX, Poly
PartSBPPP12
MFGUP514
Description
Sharkbite® Plug, Fitting/Connector Type: Plug, 1/2 in Nominal, PEX Barb, Polymer, 95 to 118 deg F, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Broad line of fittings, manifolds, regulator, thermostatic and ball valves: A typical barb system offers the lowest material cost
- The time saving clamp rings and tool offer reduced equipment cost, one tool clamps all sizes and the necessity to check each fitting ring with a go/no-go gauge is eliminated
- Copper crimp rings and the heavy duty tool with interchangeable jaws, does not require calibration and allows each joint to be checked with a go/no-go gauge
- ASTM F2159 specification for plastic insert fittings utilizing a copper crimp ring for SDR9 cross-linked polyethylene (PEX) tubing and SDR9 polyethylene of raised temperature (PE-RT) tubing
The SharkBite® Barb connection system is the best option for connecting PEX tubing in water distribution systems when lower material cost is desired. Robustly constructed with DZR brass, the SharkBite® barb fittings & valves are corrosion resistant. And with a wide range of fittings, manifolds, regulator, thermostatic, and ball valves available, the SharkBite® barb connection system is perfect for your next plumbing project.
| Fitting/Connector Type | Plug |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Material | Poly |
| End Style | Crimp PEX |
| Domestic/Import | Import |
| Temperature Rating | 95 to 118 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| Package Width | 0.75 in |
| Package Height | 0.55 in |
| UNSPSC | 40141734 |
| Package Length | 0.75 in |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285990043 |
| Manufacturer Part Number | UP514 |
Limited
ASTM F2159|ANSI/NSF 61|NSF 372
Stainless Steel Clamp System and Copper Crimp Ring System
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®Plug, 1/2 in, Crimp PEX, Poly

