Reducer Coupling, 3/4 x 1/2 in, Crimp PEX, Brass
PartSBPR3412
MFGUC058LF
Description
Sharkbite®, UC058LF, Reducing Coupling, 1/2 x 3/4 in Nominal, PEX Barb End Style, Brass, 95 to 118 deg F, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Broad line of fittings, manifolds, regulator, thermostatic and ball valves: A typical barb system offers the lowest material cost
- The time saving clamp rings and tool offer reduced equipment cost, one tool clamps all sizes and the necessity to check each fitting ring with a go/no-go gauge is eliminated
- Copper crimp rings and the heavy duty tool with interchangeable jaws, does not require calibration and allows each joint to be checked with a go/no-go gauge
- Dezincification-resistant (DZR) brass
- ASTM F877 specification for crosslinked polyethylene (PEX) plastic hot and cold-water distribution systems
- ASTM F2098 specification for stainless steel clamps for securing SDR9 cross-linked polyethylene (PEX) tubing to metal insert fittings
- ASTM F1807 specification for metal insert fittings utilizing a copper crimp ring for SDR9 cross-linked polyethylene (PEX) tubing
The SharkBite® PEX Barb Reducing Coupling is made of a lead-free DZR brass, and is an easy to install, low-cost solution to connect to PEX tubing. These fittings allow for you to reduce pipe size with one fitting. The SharkBite® PEX Barb fittings are compatible for potable water distribution and hydronic heating applications. These fittings can be used in both a stainless steel clamp system, or a copper crimp ring system (each sold separately).
| Fitting/Connector Type | Reducer Coupling |
| Nominal Size | 3/4 x 1/2 in |
| Material | Brass |
| End Style | Crimp PEX |
| Domestic/Import | Import |
| Temperature Rating | 95 to 118 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| Package Width | 0.75 in |
| Package Height | 1.4 in |
| UNSPSC | 40141734 |
| Package Length | 0.75 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285606128 |
| Manufacturer Part Number | UC058LF |
Limited
ASTM F1807/F877/F2098|ANSI/NSF 61|NSF 372
Stainless Steel Clamp System and Copper Crimp Ring System
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®Reducer Coupling, 3/4 x 1/2 in, Crimp PEX, Brass

