Max™ 90 deg Elbow, 1/2 in, Push x FNPT, Brass
PartSHBF912
MFGUR308A
Description
Sharkbite®, UR308, Adapter Elbow, Fitting/Connector: 90 deg Elbow, 1/2 in Nominal, FNPT End Style, 250 psi Pressure, 200 deg F, Lead-Free DZR Brass, 1.5 in H x 1 in W x 2.1 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Fastest way to connect PEX, copper, CPVC, PE-RT or HDPE SDR-9 pipe
- Half the insertion effort, double the burst pressure
- Can be installed on wet lines and pressure tested immediately
- Stainless steel retainer adds strength and durability
- No special tools, crimping, soldering or glue required
- Can be rotated after installation
- No tube liner required for PEX
| Fitting/Connector Type | 90 deg Elbow |
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | Push x FNPT |
| Material | Brass |
| Series | Max™ |
| Dimensions | 1.5 in H x 1 in W x 2.1 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Rough Brass |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| Package Width | 1.54 in |
| Package Height | 1 in |
| UNSPSC | 40172801 |
| Package Length | 2.13 in |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285059320 |
| Manufacturer Part Number | UR308A |
25 Years
ASSE 1061 | CSA B125.3 | NSF/ANSI 14 | NSF/ANSI/CAN 61 | NSF/ANSI/CAN 372 | ASTM E84 | CAN/ULC 5102.2 | UL 263 | ASTM El19 | CAN/ULC S102
Residential and commercial potable water, recirculation, hydronic heating/cooling (up to 50% glycol concentration) and direct burial
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®Max™ 90 deg Elbow, 1/2 in, Push x FNPT, Brass

