Max™ Female Adapter, 1/2 x 3/4 in, Push x FNPT, Brass
PartSHBFA1234
MFGUR068A
Description
Sharkbite®, UR068, Adapter, Fitting/Connector: Adapter, 1/2 x 3/4 in Nominal, FNPT End Style, 250 psi Pressure, 200 deg F, Lead-Free DZR Brass, 1.3 in H x 1.2 in W x 1.9 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Fastest way to connect PEX, copper, CPVC, PE-RT or HDPE SDR-9 pipe
- Half the insertion effort, double the burst pressure
- Can be installed on wet lines and pressure tested immediately
- Stainless steel retainer adds strength and durability
- No special tools, crimping, soldering or glue required
- Can be rotated after installation
- No tube liner required for PEX
| Fitting/Connector Type | Adapter |
| Type | Female |
| Nominal Size | 1/2 x 3/4 in |
| End Style | Push x FNPT |
| Material | Brass |
| Series | Max™ |
| Dimensions | 1.3 in H x 1.2 in W x 1.9 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Rough Brass |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| Package Width | 1.34 in |
| Package Height | 1.22 in |
| UNSPSC | 40172801 |
| Package Length | 1.83 in |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285036413 |
| Manufacturer Part Number | UR068A |
25 Years
ASSE 1061 | CSA B125.3 | NSF/ANSI 14 | NSF/ANSI/CAN 372 | ASTM E84 | CAN/ULC S102.2 | UL 263 | ASTM E119 | CAN/ULC S102
Residential and commercial potable water, recirculation, hydronic heating/cooling (up to 50% glycol concentration) and direct burial
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®Max™ Female Adapter, 1/2 x 3/4 in, Push x FNPT, Brass

