Max™ Coupling, 1/2 in, Push, Brass
PartSHBPBC12
MFGUR4008A
Description
Sharkbite®, UR4008, Adapter, Fitting/Connector: Adapter, 1/2 in Nominal, CTS End Style, 400 psi Pressure, 200 deg F, DZR Brass, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Innovative push-to-connect design makes for quick and easy installation
- Fastest way to connect PEX, copper, CPVC, PE-RT or HDPE SDR-9 pipe
- Half the insertion force compared to SharkBite 1st Generation fittings
- Can be installed on wet lines and pressure tested immediately
- Stainless steel retainer adds strength and durability
- Can be rotated after installation
- No tube liner required for PEX
- Patented technology
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | Push |
| Material | Brass |
| Series | Max™ |
| Domestic/Import | Domestic |
| Pressure Rating | 400 psi |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285059788 |
| Manufacturer Part Number | UR4008A |
25 Years
ASSE 1061|CSA B125.3|NSF/ANSI 14|NSF/ANSI/CAN 61|NSF/ANSI/CAN 372|ASTM E84|CAN/ULC S102.2|UL 263|ASTM E119|CAN/ULC S101
Behind-the-wall with no access panels, Underground when wrapped in silicone tape, Polybutylene repipe, Replacing polybutylene with PEX, Polybutylene plumbing repair, Polybutylene pipe leaks
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®Max™ Coupling, 1/2 in, Push, Brass

